TAKIM KOÇLUĞU

Takım Koçluğu, bir takımın tüm üyeleri ile birlikte, daha yüksek performans ve daha etkin sonuçlar alabilmek amacıyla yapılan koçluk sürecidir. Takım üyeleri, yeteneklerini geliştirme imkanı bularak, yoğun iş temposunda farklı bakış açılarını görebilme ve mevcut fırsatları yakalayabilme yöntemlerini öğrenirler. Bu süreç, hem her takım üyesiyle yapılan bire bir koçlukları, hem de tüm takıma yönelik toplu olarak yürütülen koçluk çalışmasını içerir. Koçluk çalışmaları yardımıyla takımlar; birlikte fikir üretme, hedefleri netleştirme, farklı motivasyon kaynaklarını keşfetme, yönetim kademesindekilerin ihtiyaçlarını daha iyi anlama ve kurumun başarısına katkı sağlayabilecek güçlü yöntemleri tanımlama gibi konularda faydalı deneyimler yaşarlar. Eğlenceli uygulamalar eşliğinde, profesyonel bir takım oyuncusu olabilmek adına, ihtiyaç duyacakları becerilerle donatılırlar.
image

Takım Koçluğunun Faydaları

image Takımların başarı oranlarının yükselmesi.

image Daha profesyonel, dinamik ve etkili çalışma takımları oluşturabilmek.

image Tüm takım üyelerinin, verimliliği arttırma yolunda ve güvenilir olmak adına daha fazla sorumluluk alabilmeleri.

image Takım çalışmalarının, keyifli bir iş ortamında ve daha üretken şekilde devam edebilmesi.

image Etkili çözümlerin üretilmesi aşamasında motivasyon sağlanması.

İyi Bir Takım Koçunun Özellikleri


Bütüne
Odaklanmak

Takımı bir bütün olarak algılayıp, herkes için öğrenme sürecini kolaylaştırmak.
Koçlar, takım üyelerinin, takım ve hedefleri uğruna iç görü kazanabilmeleri ve farklı yaklaşımları deneyebilmeleri için, yaratıcı yöntemler geliştirmelidir.
Bireysel değerlendirme ve geribildirimler de takım koçluğunun önemli bir parçası olsa da, tüm çalışmalar takımın verimliliğini arttırmaya yöneliktir.

Yönlendirme Yapmamak

Takımların içinde gelişen dinamikler, çoğunlukla öngörülemeyen durumlara sebep olabilir.
Koçlar, takımın hedeflerine ulaşabilmesi için yönlendirmelerde bulunmadan, kurumsal düzenin karmaşık yapısı içinde takımın işleyiş metodunu kavrayarak, olması gerektiği gibi sadece koçluk yapmalıdır.Sınır Koyabilme Yeteneği

Koçlar, olması gereken sınırları, anlayabilmek, belirleyebilmek ve idare edebilmek zorundadır.
Takım içinde yer alan farklı pozisyonlardaki tüm elemanlarla, aynı uyumu yakalayabilmelidir.
Koçlar; hem takım içindeki kişilerle bireysel yönden, hem tüm takımla bir bütün olarak, hem de kurum ve yöneticileriyle birlikte çalışabilmelidir.


Uzun Vadeli
Bakış Açısı

Takım koçluğu, her zaman çabuk gerçekleşen sonuçlar vermeyebilir.
Diğer kurumsal talep ve beklentiler genellikle çok yüksek olduğu için koçlar, birlikte çalıştıkları takımın büyük ölçüde ve hızlı bir şekilde değişim göstermesi yönünde baskı yapmamalıdır.
Vazgeçmeden ve sabırlı bir şekilde yapılan koçluk, takımın ve tüm üyelerinin daha verimli bir şekilde çalışmasını sağlayacaktır.image
image
image