YÖNETİCİ KOÇLUĞU

Yönetici Koçluğu, yönetici ve liderlerin içlerindeki gizli potansiyeli keşfetmelerini sağlayarak, onların da kendi çalışanlarındaki potansiyeli açığa çıkarmalarına yardımcı olan bir süreçtir. Güncel bakış açılarını ortaya koyabilmek ve hızla gelişen iş ortamında verilen kritik kararları en etkili şekilde uygulamaya geçirebilmek adına, yöneticilere destek olmak amacıyla tasarlanmıştır. Yönetici koçunun yapılandırdığı, samimiyet ve gizliliğe dayalı güven ortamında, ihtiyaç duyulan destek konuları araştırılır. Yöneticilerin yetkinlikleri, diğer insanlar tarafından nasıl algılandıkları, mevcut hedeflerin tanımlanabilmesi ve bu hedeflere ulaşabilmek için yapılması gerekenler, odak noktasında olan başlıca alanlardır. Sürekli hızlı bir tempoda ilerleyen çalışmaların yürütüldüğü ve kompleks yapılara sahip olan kurumsal şirketlerde, etkili bir yönetici olabilmek için, koçluk programlarından destek almak büyük katkılar sağlayacaktır.
image

Yönetici Koçluğunun Faydaları

image Arzulanan iş değerleri ve tutumlarını ortaya çıkartarak, kurum genelinde motivasyonun arttırılması.

image Çalışanların performanslarını yükseltebilecek performans boşluklarını daha iyi yönetilmesi.

image Aktif dinleme yöntemleri ve güçlü sorular sorma teknikleri ile daha etkili bir iletişim sağlanması.

image Geribildirim süreçleri ile verimliliğin yükseltilmesi.

image Daha fazla güven oluşturup, seçenekleri çoğaltarak, sorumluluğu yönetme becerileri kazanılması.

Yönetici Koçluğuna Uygun Olmayan Durumlar

Yöneticilerin koçluğa ihtiyaç duymadıklarını düşünmeleri, geri bildirimleri önemsememeleri ve değişime açık bir yapıya olmamaları.
Problemleri şirket adına çözümleyebilecek ve kurumsal tavsiyeler verebilecek bir danışman arayışında olunması.

Başarısız ve işten çıkarılmak üzere olan yöneticilere son bir şans verebilmek için, yönetici koçluğuna başvurulması.image
image
image