ENNEAGRAM İLE KOÇLUK

image

Enneagram tabanlı koçluk aldığınızda, size özel olarak hazırlanan raporda tamamen mizacınızı yansıtan, tüm yanlarınız üzerinden analizler yapılır. Kişiliğinizi Enneagram haritası tarafından tanımlandığı şekilde incelemek, neyi nasıl düşündüğünüzü, hissetme ve alışkanlıkla ve otomatik olarak ne yaptığınızı daha net görmenize yardımcı olabilir. Bilinç dışı alışkanlıklarınızın daha fazla farkında olarak, dünyayla daha etkin bir şekilde etkileşim kurma kapasitenizi artırabilir ve davranışınızı bilinçsiz alışkanlıktan ziyade bilinçli seçimden daha fazla yönlendirebilirsiniz.
image

Enneagram İle Koçluğun Faydaları


Kendi psikolojik zeminimizi tanımak ve keşfetmek.

Risk ve limitlerimizin farkında olmak.

Farklı mizaç tiplerindeki kişileri anlayabilmek ve empati kurabilmek.

İlişki ve iletişim becerilerimizi geliştirmek.

Motivasyon ve performansımızı arttırmak.

İnsan ilişkilerinin dinamiğini kavramak.

Sorunları en aza indirebilmek ve yönetebilmek.

Enneagram Kişilik Tipleri

1

MÜKEMMELİYETÇİ

Mantığı ön planda olan idealist kişiliklerdir. Prensipli, amaç odaklı, yüksek iradeli ve devamlı en iyiye ulaşmaya çalışan bir yapıları vardır.

2

YARDIM SEVER

İnsan ilişkileri iyi olan ve herkesi önemseyen kişiliklerdir. Hislerini açığa vuran, cömert, etrafındakileri mutlu etmeye çalışan ve sahiplenen bir yapıları vardır.

3

BAŞARI ODAKLI

Başarıya odaklanan ve rekabetçi kişiliklerdir. Her ortama uyum sağlayabilen, bu ortamlarda kendilerini göstermek isteyen, imajlarına önem veren ve azimli bir yapıları vardır.

4

ÖZGÜN

Duygusal ve içe dönük kişiliklerdir. Kendilerini düşünen, duygularını gösteren, olayları dramatize etmeyi seven ve değişken bir yapıları vardır.

5

ARAŞTIRMACI

Dikkatli ve zekalarını ön planda tutan kişiliklerdir. Kolay kavrayabilen, yenilikçi, konuşkan olmayan ve kendilerini soyutlayan bir yapıları vardır.

6

SORGULAYICI

İdeallerine bağlı ve garantici kişiliklerdir. Sempatik, sorumluluk sahibi, kaygı duyan ve şüpheci yaklaşımlara sahip bir yapıları vardır.

7

MACERACI

Hareketli ve eğlenceyi seven kişiliklerdir. Anlık gelişmeleri değerlendirmeyi seven, aynı anda birçok işi yapabilen, dikkatleri kolay dağılan ve kolay sıkılan bir yapıları vardır.

8

MEYDAN OKUYAN

Güçlü ve her şeye hakim kişiliklerdir. Öz güvenleri yüksek, kararlı, fikirlerinin arkasında duran ve insanlarla yüzleşmekten kaçınmayan bir yapıları vardır.

9

BARIŞÇI

Yumuşak başlı ve alçak gönüllü kişiliklerdir. Anlayışlı, güven veren, rahatlarına düşkün ve her zaman uzlaşma arayan bir yapıları vardır.image
image
image

Başlıca Blog Yazılarımız