ENNEAGRAM

image

Enneagram, tarihçesi çok eski zamanlara dayanan ve hayata farklı açılardan bakmayı kolaylaştıran bir kişilik analiz sistemidir. Enneagram adını, Yunanca dokuz anlamındaki “ennea” ve yazılmış sembol anlamındaki “grammos” kelimelerinden almaktadır. Dokuz uçlu sembolü, dokuz farklı kişilik türünü temsil etmektedir.
Her mizacın farklı bir düşünce sistemi, duygusal yapısı ve davranış kalıpları bulunmaktadır. Enneagram, kişilik tiplerini belirlemenin ötesinde, dokuz farklı mizacı aydınlatan ayrıntılı bir haritadır. Kişisel ve kurumsal gelişimde çok faydalı olabilecek iç görülerle, duygusal zekayı arttırmayı sağlayan, en güçlü ve pratik sistemdir. Her mizaç türünün sergilediği düşünce, duygu ve davranışları; yüksek oranda doğru tanımlamalarla açıklarken, aynı zamanda farklı mizaçlardaki kişiler ile etkili iletişim kurmanın pratik yöntemlerini ortaya koymaktadır.
image

Enneagramın Faydaları

Enneagram ile kişilik tipimizi belirlemek, bizi bir kalıbın içine koyarak sınıflandırmaz, o kalıba dışarıdan bakarak kendimizi daha iyi tanımamıza yardımcı olur. Bu farkındalık ile kendi perspektifimizin dışına çıkarak farklı bakış açılarını deneyimleyebiliriz.
Kişiliğimiz, kendimizi ifade edebilmemizi sağlayan önemli etkenlerden biridir ama bazı durumlarda alışkanlıklarımız ve otomatikleşen tepkilerimiz işimizi zorlaştırır. Farkında olmadan geliştirdiğimiz bu tutumları ve kör noktaları keşfettiğimizde, daha esnek ve bilinçli davranarak, daha etkili ve sağlıklı iletişim kurmaya başlayabiliriz.
Diğer insanların nasıl hissettiğini ve düşündüğünü anladığımızda daha hoşgörülü olarak, daha rahat empati kurabiliriz. Ayrıca enneagram yardımıyla, sosyal yaşantımızda ve kurumsal platformlarda, etkili geribildirim verebilme becerisini de kazanmış oluruz.

Enneagram Kişilik Tipleri

1

MÜKEMMELİYETÇİ

Mantığı ön planda olan idealist kişiliklerdir. Prensipli, amaç odaklı, yüksek iradeli ve devamlı en iyiye ulaşmaya çalışan bir yapıları vardır.

2

YARDIM SEVER

İnsan ilişkileri iyi olan ve herkesi önemseyen kişiliklerdir. Hislerini açığa vuran, cömert, etrafındakileri mutlu etmeye çalışan ve sahiplenen bir yapıları vardır.

3

BAŞARI ODAKLI

Başarıya odaklanan ve rekabetçi kişiliklerdir. Her ortama uyum sağlayabilen, bu ortamlarda kendilerini göstermek isteyen, imajlarına önem veren ve azimli bir yapıları vardır.

4

ÖZGÜN

Duygusal ve içe dönük kişiliklerdir. Kendilerini düşünen, duygularını gösteren, olayları dramatize etmeyi seven ve değişken bir yapıları vardır.

5

ARAŞTIRMACI

Dikkatli ve zekalarını ön planda tutan kişiliklerdir. Kolay kavrayabilen, yenilikçi, konuşkan olmayan ve kendilerini soyutlayan bir yapıları vardır.

6

SORGULAYICI

İdeallerine bağlı ve garantici kişiliklerdir. Sempatik, sorumluluk sahibi, kaygı duyan ve şüpheci yaklaşımlara sahip bir yapıları vardır.

7

MACERACI

Hareketli ve eğlenceyi seven kişiliklerdir. Anlık gelişmeleri değerlendirmeyi seven, aynı anda birçok işi yapabilen, dikkatleri kolay dağılan ve kolay sıkılan bir yapıları vardır.

8

MEYDAN OKUYAN

Güçlü ve her şeye hakim kişiliklerdir. Öz güvenleri yüksek, kararlı, fikirlerinin arkasında duran ve insanlarla yüzleşmekten kaçınmayan bir yapıları vardır.

9

BARIŞÇI

Yumuşak başlı ve alçak gönüllü kişiliklerdir. Anlayışlı, güven veren, rahatlarına düşkün ve her zaman uzlaşma arayan bir yapıları vardır.image
image
image

Başlıca Blog Yazılarımız